/Sonus faber na warszawskiej wystawie Audio Video Show 2017

Sonus faber na warszawskiej wystawie Audio Video Show 2017

W trakcie tegorocznej wystawy Audio Video Show odbyła się premiera nowych kolumn Sonus faber – modelu Aida. Ta prezentacja była jednocześnie ich oficjalnym, europejskim debiutem. Aida została zaprezentowana przez polskiego dystrybutora marki – firmę Horn Distribution S.A., w towarzystwie elektroniki amerykańskiej firmy Audio Research.

Po sześciu latach od premiery pierwszej wersji tego wspaniałego modelu, Sonus faber przedstawił – zestaw, który stanowić będzie obecnie model flagowy. Łatwo dostrzec podobieństwa pomiędzy tymi dwoma zestawami, ale pozory mylą: nowa Aida została całkowicie przebudowana. W konstrukcji wykorzystano najbardziej zaawansowane rozwiązania elektroakustyczne, zachowując jednak prawie niezmieniony, ponadczasowy elegancki wygląd zewnętrzny.

Rzut oka do wnętrza
Doświadczenia i wiedza zdobyte podczas opracowywania pierwszej wersji zestawów Aida z roku 2011 zostały całkowicie zreinterpretowane. Bazując na nowej wiedzy inżynierów odpowiedzialnych za elektroakustykę, ulepszono między innymi przetworniki.

Zaczynając od konstrukcji: jest to układ 3 i 2/3 drożny, korzystający z systemu „Stealth Ultraflex”. Pozwala on na lepsze wydłużanie brzmienia basu, minimalizując jednocześnie zniekształcenia. Rozwiązanie to eliminuje także szkodliwe, pochodzące z kanału basrefleks, wibracje. Typową dla Sonus faber obudowę w kształcie liry – podobnie jak w poprzedniej edycji – dopełniają systemy „Anima Legata”, „Tuned Mass Dampers” i specjalne zawieszenie „Bow spring”, które stanowi część systemu „Zero Vibration Transmission”. Zarówno projekt jak i zastosowane technologie mają na celu skuteczną likwidację niepożądanych rezonansów i wibracji.

Być może najbardziej widoczną spośród nowych zmian jest wybór całkowicie nowych przetworników: wysokotonowy – tweeter to „D.A.D. Arrow Point” H28 XTR-04, który zastosowano po raz pierwszy w starszym modelu Lilium oraz zestawach najnowszej serii Homage Tradition.

W paśmie średnicy pracuje przetwornik M18 XTR-04 z koszem z avionalu – jest to obecnie najbardziej zaawansowany przetwornik średniotonowy w katalogu Sonus faber. Ta nowa kombinacja głośników wysoko- i średniotonowego jest ucieleśnieniem tego, co nazywamy „Voice of Sonus faber”. To kultowa konfiguracja nowoczesnych głośników, które zapewniają dźwiękowi ciepłą i angażującą barwę – dokładnie tę, która jest znakiem rozpoznawczym firmy z Arcugnano. Uzupełnieniem nowych przetworników wysoko- i średniotonowych są także nowe – specjalnie zaprojektowane – głośniki basowe: woofer W22 XTR-12 z całkowicie nowym, niezwykle wydajnym, opartym o neodymowy magnes, napędem oraz pracujący w roli subwoofera przetwornik SW32 XTR-08.

Ta para określona została jako „prawdopodobnie najbardziej szalony subwoofer“, który kiedykolwiek zaprojektowano w Sonus faber. Zastosowano w nim warstwową membranę Nano Carbon i zasilanie neodymowym magnesem z 4-calową cewką.

W nowych zestawach Aida użyto wyłącznie przetworników z magnesami neodymowymi. Zapewniają one szczytowe osiągi w zakresie szybkości i dynamiki. Odziedziczona z poprzednich projektów technologia „Sound Field Shaper”, jest unikalnym system przetworników, które znajdują się na tylnej części obudowy. Umożliwiają one precyzyjną kontrolę wrażenia wielkości tworzącej się tam sceny dźwiękowej. System ten jest dodatkowo udoskonalony, dzięki wykorzystaniu przetworników najnowszej generacji: wysokotonowego i średniotonowego: „Arrow Point” DAD 29XTR2 i M8XTR. Dodatkowo całkowicie przeprojektowano zwrotnicę.

Wygląd…
Porównując na pierwszy rzut oka nową wersję zestawu Aida z tym zbudowanym w 2011 roku trudno dostrzec znaczące różnice. Nowa Aida to przede wszystkim drewno Wenge. Jest ono cenione zarówno przez miłośników sprzętu high-end jaki i osoby kochające wysokiej jakości wzornictwo. Tradycyjnie wykorzystano także lakierowane elementy z drewna klonowego, które następnie poddano procesowi ręcznego polerowania.

Model Aida dostępny będzie w sprzedaży w Europie i Stanach Zjednoczonych od grudnia 2017 r.


DANE TECHNICZNE

SYSTEM
Kolumna podłogowa z basrefleksem typu „para-aperiodic“. System 3 i 2/3-drożny, wykorzystujący technologie „Zero Vibration Transmission” i system „Stealth Ultraflex”.

OBUDOWA
Przekrój obudowy w kształcie Liry. Konstrukcja z podwójnej warstwy sklejki Okoumè. Ożebrowanie wewnętrzne likwiduje wibracje i pomaga kontrolować wewnętrzne fale stojące. Dwie przegrody „damp shelves”, wykonano z anodyzowanego, kształtowanego z użyciem obrabiarek CNC – avionalu. Pracujące jako tłumiki drgań przegrody umiejscowiono na górze i w dolnej części obudowy. Usztywniają one konstrukcję zestawu, zmniejszając mikro wibracje obudowy i przetworników. System „Anima Legata” obejmuje 3 komory, w których zamontowano przetworniki skierowane do przodu. Specjalny stalowy pręt stanowi element szybkiego interfejsu mechanicznego, likwidującego pozostałe mikro-wibracje. Są one przenoszone do elementów systemu „Tuned Mass Dampers”, który stanowią dwa, różnie dostrojone tłumiki, zoptymalizowane pod kątem usuwania resztek mikro wibracji. Tłumiki „Tuned Mass Dampers“ działają na zasadzie tłumienia przeciwsobnych ruchów oscylacyjnych. Mostek „Bow spring” zaprojektowano w celu oddzielenia obudowy od podłogi. Jest on fragmentem systemu „Zero Vibration Transmission“, który jest opatentowanym przez Sonus faber układem zawieszenia. Eliminuje on sprzężenia akustyczne i wszelką niepożądaną propagację drgań w pomieszczeniu odsłuchowym.

TWEETER
Sonus faber „Arrow Point” DAD (Damped Apex Dome) H28 XTR-04. Jest to połączenie klasycznej kopułki i przetwornika pierścieniowego. Zaprojektowany przez Sonus faber tweeter posiada 28-milimetrowy przetwornik. Ultra-dynamiczną liniowość zapewnia mu neodymowy magnes. Natomiast specjalnie zaprojektowany i wykonany z naturalnego drewna, labirynt tylnej komory, pracuje jako mechaniczny antyrezonator całego systemu.

PRZETWORNIK ŚREDNIOTONOWY:
Sonus faber M18 XTR-04. Przetwornik 180 mm zaprojektowany przez Sonus faber. Neodymowy magnes zapewniający ultra-dynamiczną liniowość tonów średnich. Cewki nawinięte drutem CCAW na kompozytowym rdzeniu „wolnym od prądów wirowych”. Pole magnetyczne zawiera potrójne pierścienie Kellog/ Goeller. Niestandardowa membrana wykonana jest z naturalnie suszonej, nieprasowanej mieszanki tradycyjnej pulpy celulozowej, kapoku, kenafu i innych włókien naturalnych. Ma ona zapewnić dźwięk bliski naturalnemu. Końcowa likwidacja podbarwienia drgającej membrany likwidowana jest za pomocą przezroczystej i lepkiej powłoki tłumiącej. Zoptymalizowany pod kątem tłumienia kosz eliminuje niepożądane rezonanse. Jest on całkowicie obrabiany maszynowo z monolitycznych fragmentów Avionalu i specjalnego rodzaju mosiądzu (Gunmetal). Połączenie dwóch różnych metali pozwala na wyeliminowanie wzajemnych rezonansów. Pracujące w zoptymalizowanej komorze przetworniki wysoko- i średniotonowy są oddzielone od głównej „przestrzeni akustycznej“. Zastosowano tu dedykowany do modelu Aida koncentryczny anty-kompresor, który likwiduje rezonanse i zniekształcenia.

PRZETWORNIK NISKOTONOWY Sonus faber W22XTR-12. Jest to para głośników niskotonowych z magnesami neodymowymi zaprojektowanymi przez Sonus faber. Średnica 220 mm z lekką konstrukcją kanapkową. Membrana posiada rdzeń piankowy i dwie zewnętrzne powłoki zbudowane z włóknistej masy celulozowej. Każdy z przetworników pracuje we własnej akustycznie amorficznej komorze typu „stealth reflex”.
Woofery zaprojektowano tak, by idealnie komponowały się w domenie czasu z zakresem tonów średnich i jednocześnie optymalnie pracowały w zakresie tonów niskich. Pomaga temu kanapkowa struktura membrany z pulpy papierowej. Posiada ona ma taki sam dźwiękowy charakter jak przetworniki średniotonowe. Potężny system przetwornika z długim skokiem, z 2-calową cewką został zabezpieczony przed wpływem prądów wirowych. Zapewnia to wysoką sprawność, prędkość, dużą wydajność i liniowość.

PRZETWORNIK SUBBASOWY
Sonus faber SW32XTR-08. Sonus faber zaprojektował także neodymowy przetwornik subbasowy 320 mm. Konstrukcja membrany z wielowarstwowej pianki z dwiema zewnętrznymi powłokami Nano Carbon Fibre. Konstrukcja zapewnia maksymalną sztywność i lekkość. Imponującej wielkości 4-calowa cewka wykorzystuje w pełni siłę pola magnetycznego i pomaga kontrolować prądy Lorentza proporcjonalnie do potrzeb przetwarzanych najniższych częstotliwości. W celu idealnego dopasowania wydajności dolnego pasma, w odniesieniu do akustycznych możliwości pomieszczenia odsłuchowego, istnieje możliwość regulacji SPL subwoofera.

SOUND FIELD SHAPER:
Jest to specjalna, opatentowana przez Sonus faber technologia, która pozwala kontrolować stosunek fali bezpośredniej do pogłosu. Moduł kształtujący pole dźwiękowe może być zoptymalizowany za pomocą SPL.

SOUND FIELD SHAPER TWEETER:
Sonus faber „Arrow Point” DAD 29XTR2.
W zaprojektowanym przez Sonus faber przetworniku 29 mm liniowość zapewnia nowy magnes neodymowy.

SOUND FIELD SHAPER MIDRANGES:
Sonus faber M8XTR. Za liniowość środkowej części pasma odpowiedzialne są dwa, zaprojektowane przez Sonus faber, liniowe przetworniki 80 mm. Cewki nawinięto drutem CCAW na kompozytowym rdzeniu pozbawionym „prądów wirowych”. Powstające wokół magnesu pole magnetyczne posiada specjalną geometrię. Natomiast kanapkową membranę wykonano z mieszanki tradycyjnej pulpy celulozowej, kapoku, kenafu i innych włókien naturalnych. Zastosowano tu dedykowany do modelu Aida koncentryczny anty-kompresor, Likwiduje on rezonanse i zniekształcenia.

ZWROTNICA:
Została wykonana jako konstrukcja nierezonująca, zoptymalizowana pod kątem charakterystyki przenoszenia zarówno amplitudy i fazy, co w rezultacie skutkuje optymalnym odwzorowaniem uwarunkowań czasowo-przestrzennych. Topologia „Paracross” zapewnia maksymalną przejrzystość. Impedancja przy niskich częstotliwościach jest kontrolowana dla wyraźnego i przyjaznego działania wzmacniacza.
Dwupozycyjny przełącznik niskich częstotliwości pełni funkcję interfejsu pozwalającego dostroić kolumny do warunków akustycznych pokoju odsłuchowego. Najwyższa jakość brzmienia została uzyskana dzięki użyciu wyselekcjonowanych komponentów. Zastosowano tu najwyższej jakości podzespoły, takie jak: kondensatory Mundorf z najnowszej generacji „Evo Oil“, czy też kondensatory olejowe zbudowane na bazie srebra i złota: Silver / Gold / Oil. Jako dławiki wykorzystano produkty firmy Jantzen. Zwrotnica jest cięta na następujących częstotliwościach: 55 Hz/150 Hz/ 200 Hz/3000 Hz.

SPECYFIKACJA

PASMO PRZENOSZENIA: 18 Hz – 35.000 Hz, w zestawie Stealth Ultraflex.
SKUTECZNOŚĆ: 92 dB SPL (2,83V / 1 m).
IMPEDANCJA NOMINALNA: 4 Ohm
ZALECANA MOC WZMACNIACZA: 100W – 1KW
WYMIARY: 1725 x 482 x 780 mm
WAGA: 330 kg / 550 kg

Komentarze